![]() |
belépés / regisztráció |
2021. február 26. péntek |
szakmaismeret
Speciális szárítási feladatok
Sokszor és sok helyen esett és esik szó a légszárításról, amire mind technológiai, mind élettani okokból van, vagy lehet szükség. Szárítani kell az uszodák légterét, lakásokat, irodákat, fürdőket, mosodákat, élelmiszer feldolgozókat és raktárokat, malmokat, sportlétesítményeket, hogy csak néhányat említsünk.
Sok különleges szárítási feladat van – ebben a cikkben elsősorban ezekről kívánunk értekezni. Például hűtőkamrák és jégcsarnokok közös gondja, hogy a légnedvesség nem kívánt helyekre fagy rá. Elektronikai elemek gyártásához, vagy gépjárművek légzsákjai előállításához igen precízen szabályozott relatív páratartalom biztosítása szükséges.
Korábban a szárítás két módja volt használatos: egyszerű szellőztetéssel, azaz friss levegővel, (aminek persze mindig határt szabott a külső levegő páratartalma), valamint hűtve szárítással, azaz a szárítandó levegő harmatpont alá történő hűtésével, amitől kicsapódik a páratartalom egy része. Az ez utóbbinál elérhető legalacsonyabb relatív páratartalom elméletileg sem tud 36% alá menni, így ez rögtön határt is szab a technika alkalmazhatóságának. Ha ennél alacsonyabb páratartalom a követelmény, akkor szilikagél töltetes adszorpciós szárítóberendezések szükségesek. Ezeket és gondolatébresztésként számos, számunkra már a gyakorlatból ismert példát fogunk bemutatni, melyeket hűtve szárítással nem, csak adszorpciós szárítással lehet megoldani.
Hogyan működik az adszorpciós szárítógép? (Adszorpció: gáz/pára a szilárd anyag felületén való megkötődése, folyadékká válása). Az alábbi, 1. ábra önmagáért beszél:
A lényege: a középen a szilikagéllel töltött forgó dob, amelybe a (2) légszűrő után alul belépő szárítandó levegő páratartalmát a töltet magába adszorbeálja, leköti. A szilikagél töltetből a lekötött párát melegítéssel, azaz forró levegő befúvással lehet eltávolítani (az ábrán jobb oldalt fent lép be). A szárítandó levegőáram és a regeneráló forró levegő áramlása egymástól hermetikusan elzárt, a regenerálás folyamatos. A felhasznált higroszkopikus szilikon anyag 1 grammja 800m2 felületet jelent (9 gramm pont egy futballpályányi terület!). Akkor kell alkalmazni, amikor a szárítási igény < 6-8 g/kg.
Az adszorpciós szárítás előnyei:
Hátrányai:
A teljesség igénye nélkül néhány további olyan felhasználási terület, ahol a légszárítást vagy csak adszorpciós berendezéssel lehet megoldani, vagy technikai/gazdasági okok miatt célszerűbb ezzel, mint egyéb módszerrel eljárni: elektronikai elemek, félvezetők gyártása; laboratóriumok; föld alatti járatok, alagutak; szennyvíztisztító telepek; vágóhidak; műanyag feldolgozás; szélerőművek, adatátviteli adótornyok oszlop belseje.
Takács Márton
A.S. Hungária
Takács Gábor
MUE, elnök
A.S. Hungária
A szerzõ egyéb cikkei:
Gondolatok egy szép díj körül
Magyar Uszodatechnikai Egyesület, 2012-2013
![]() |
Kiadja a Média az épületgépészetért Kft. Szerkesztőség és kiadóhivatal: H-1112 Budapest, Oltvány u. 43. I/2. |
Telefon: +36 (1) 614 5688 E-mail: kiado@magyarinstallateur.hu |
Előfizetésben terjeszti a Magyar Posta Zrt. Hírlap Igazg. Előfizetés és reklamáció: +36 (1) 767-8262 E-mail: hirlapelofizetes@posta.hu |