![]() |
belépés / regisztráció |
2021. február 26. péntek |
fókuszban
Létünk a műszaki világban
Az ember filozófiailag az anyagi világban térhez és időhöz kötött létező, de a szellemi aktivitásának vertikális dimenziójában túlemelkedik az anyagi világon. Az intellektuális megismerés szintjén az elvonatkoztató képessége által meg tudja ítélni a világot, többek között ez adja a méltóságát. Mindez vonatkozik a műszaki emberekre is, sőt, a gondolkodás, mégpedig a logikus gondolkodás horizontján kiemelkedően fontos, hogy ne csupán a világban éljünk, de a világról tudományosan és ehhez kapcsolódva, gyakorlatiasan is szóljunk.
Az épületgépészet, mint alkalmazott tudományterület, – a mai tudományokhoz hasonlóan – minden jelenséget a világban folyamatok eredményének tekint. A dolgokat, a részmegoldásokat csakis egymástól való függésükben tudja szemlélni.
Az evolúció – már a XX. század végén is szédítő tempójával – régen nem hipotézis, hanem a természettudományos megismerés feltétele. A fejlődés mindig az összetettebb megoldások felé halad, gondoljunk csak egy irodaház épületgépészeti, villamos berendezéseire, vagy más középületek, lakóépület-együttesek üzemeltetésére, biztonsági rendszereire, a komfort fokozására.
A probléma úgy is felvethető, hogy a fejlődés során hogyan lesz a kevesebből több? Az igazi fejlődésről csak ott lehet szó, ahol a kiindulópont és a végpont között valódi, tehát minőségi különbség van, ahol a végpont magasabb rendű a kezdő pontnál. Feladatunknak mindig ilyen célúnak kell lennie!
A fejlődés öntevékenység eredménye egyéni és csoportos fejlesztők által. Munkájuk eredményeképp létbeli növekedés, léttöbblet jön létre, egy bizonyos önfelülmúlás, ami a műszaki világban jól mérhető. A léttöbblet másképpen szólva érték.
A tudományok, az alkalmazott megoldások analógikus egysége megfigyelhető. Ebben az analógikus rendben az élettelen anyag és az ember jelenti a létezés legalacsonyabb és legmagasabb fokát. Ebben a fejlődési rendben a modern műszaki tudományok területén is érzékelhető, hogy a magasabb rendű az alacsonyabb rendűből jött létre immanens fejlődés által, aminek transzcendens oka van.
Eredményei az új értékek, amelyek az emberi aktivitás eredményei. Ilyen a teória, ami a tudomány és a gondolkodás tevékenységét mutatja, a praxis, ami az erkölcsi tevékenységre utal és a poieisis, ami a művészeti és technikai produktivitást tartalmazza.
A tudomány minden rész-kutatásban az abszolút igazságot célozza meg, a folytonos kutatás állapotában van. A konkrét létezőkben keressük a létet, az abszolút igazságot, így a fejlődés eszköz-oka vagyunk.
A technikai alkotásokat a hasznosság jellemzi. Ám egyúttal egy műszaki alkotás is lehet szép, ami hat az érzelmeken keresztül az ösztönökre, az akaratra és az értelemre.
A fejlesztő, az alkotó műszaki, a tervező, a kivitelező egyaránt az alkotásban a maga boldogságát keresi, és ezt kisugározza a környezetére is. A boldogság pedig nem más, mint amikor a lényünk összhangban van a létünkkel.
A műszaki szakemberek kerülik a relatív értékek világát, nekik az abszolút horizontján kell elhelyezkedniük!
A mindennapi épületgépészeti tevékenységek jól mutatják a valódi értékek keresését, megtalálását. Gyakorlati céljuk van.
Ezt a mérhetetlen széles horizonton lejátszódó folyamatot mutatja be, segíti, ismerteti hosszú évek óta sikeresen a Magyar Installateur, szakmai folyóiratunk. Pongrácz Lajos főszerkesztő kollégánk áldozatos munkája egy sajátos értékteremtő feladat, amihez szívből gratulálunk!
DR. KONTRA JENő PH. D |
![]() |
A szerzõ egyéb cikkei:
Honnan lesz a villamosenergia?
Jubileumi Építészeti Konferencia Erdélyben (ÉPKO)
A jövő egyik útja: távhőellátás megújuló energiával
Hulladékgazdálkodás – energiagazdálkodás
A hely szelleme
Depóniahő közvetlen hasznosítása II.
![]() |
Kiadja a Média az épületgépészetért Kft. Szerkesztőség és kiadóhivatal: H-1112 Budapest, Oltvány u. 43. I/2. |
Telefon: +36 (1) 614 5688 E-mail: kiado@magyarinstallateur.hu |
Előfizetésben terjeszti a Magyar Posta Zrt. Hírlap Igazg. Előfizetés és reklamáció: +36 (1) 767-8262 E-mail: hirlapelofizetes@posta.hu |