![]() |
belépés / regisztráció |
2021. február 25. csütörtök |
fókuszban
Kondenzvíz-szivattyúk – amelyek mellett nem lehet elmenni!
Mi az oka a klímakészülék-szám emelkedésének az iparban és a magánszférában? Legfőképpen: a folyamatosan növekvő igényünk a komfortra és a jó közérzetre, egy-két extrém forró nyár az elmúlt években és a legújabb törvényi szabályozások. Ezeknek a készülékeknek az elterjedése magával hozta a konstrukciós problémákat, pl. a keletkező kondenzvíz, amely a hűtőkörben képződik.
Ha a kondenzvizet nem vezetjük el, további problémákkal szembesülhetünk, úgymint: a hűtőaggregátor és a teljes berendezés károsodása, illetve esetlegesen fellépő egészségügyi problémák.
De beszéljünk most arról, hogy hogyan keletkezik a kondenzvíz!
Azért, hogy a levegőt egy helyiségben lehűtsük, annak az elpárologtatón (hőcserélő egység) kell átáramolnia, amely során a levegőben lévő nedvesség kondenzál, azaz a helyiség levegőjében a gáz formában jelenlévő vízmolekula, mint egy vízcsepp, lecsapódik az elpárologtató hideg fémfelületére, melyet a cseppfogó tálca fog fel.
Az így keletkező kondenzvíz mennyisége sok paramétertől függ:
Abból indulunk ki, hogy a nyugat-európai klímakörülmények között 1kW hűtőteljesítmény esetében max. 0,5 l-0,8 l víz keletkezik óránként. Ezt a vízmennyiséget még akkor is el kell távolítani a klímaberendezésből, ha az kevésnek tűnik. Ha a klímakészülék már gyárilag rendelkezik kondenzátum-átemelő szivattyúval, a kondenzvíz eltávolításának megoldása a szerelő feladata, melyre több lehetőség is adódik:
Az ilyen típusú szivattyúk kínálata manapság igen nagy. Túlnyomórészt a következő műszaki megoldásokat ajánlják:
Mivel a szivattyúk önfelszívók – típustól és gyártmánytól függően – 2 méteres nyomómagasság-különbséget is képesek legyőzni az úszó modul és a szivattyúblokk között. A legtöbb, manapság a piacon megtalálható split-szivattyú, amelyek 20 kW-ig terjedő hűtőteljesítmény- terjedelemmel rendelkeznek, nagyon halkan működnek. A nevesebb gyártók termékei vészjelzővel is felszereltek. Ez a vészjelző igen fontos biztonsági tényező, mivel egy fenyegető kondenzátum-túlfolyás esetén lekapcsolja (kikapcsolja) a klímaberendezést, a kondenzátum termelését leállítja, és ezzel megakadályozza a vízkiömlést.
A Sauermann cég számára ezért a vészjelző nem lehetőség, hanem kötelező kiegészítés!
Dugattyús és membrános szivattyúk esetében az úszókapcsoló éves karbantartását (függetlenül a gyártótól) a legjobb a szezon előtt megejteni. Az alkalmazási körülményektől függően a kondenzátum többé-kevésbé megterheli a szerkezetet. A finom szennyeződés-részecskék a klímaberendezés nyugalmi időszakában leülepednek az úszó és az úszótok alján, a szennyeződést felfogó szűrőben. Ez a berendezés újraindításakor az úszó fennakadásához, problémájához vezethet.
A Sauermann cég a múltban már intenzíven dolgozott ezen a problémán és olyan úszókapcsolót alkotott, amely normális szennyeződésmérték esetén „nem akad fenn”.
Az optimális szivattyú kiválasztásánál a műszaki megoldásokon kívül a szivattyú teljesítménye játszik jelentős szerepet. Ezért a következő ökölszabály szerint dolgozhatunk: kW-hűtőteljesítményenként, óránként 0,5-0,8 l kiürítendő kondenzvíz keletkezik. A centrifugál, a rezgő dugattyús és a membrános szivattyúk nyomómagasságát a nyomócső nyomásvesztesége által határozzuk meg. Részletes teljesítménytáblázatokat és diagramokat az egyes típusokról a legtöbb gyártó termékkatalógusában lehet találni.
Nézzünk egy konkrét példát arra, hogyan lehet kiválasztani egy dugattyús szivattyút!
Adott:
Kérdés:
Megoldás:
Vegyük az ismert SI 2100-as típusú szivattyút és vizsgáljuk meg, hogy ez a mi speciális feladatunknak megfelelő teljesítménnyel rendelkezik-e. Tudjuk, hogy az irányérték a maximum keletkező kondenzvíz mennyiségnél kW-hűtési teljesítményként: 0,8 l/óra. Ebből adódik, hogy a klímaberendezés teljesítménye kW-ban x kondenzvíz irányértéke liter/kW*órában = a keletkező kondenzvíz mennyisége liter/órában. Akkor helyettesítsük be az ismert értékeket:
3,5 kW x 08, liter/óra*kW = 2,8 liter/óra
Továbbá adott az is, hogy a szívómagasság 0,5 méter. A gyártó táblázata (3. ábra) ebben az esetben egy nullás és egy 1 méteres szívómagasságot ad meg. Mivel a mi szívómagasságunk 0,5 méterrel nagyobb, mint nulla, biztos, ami biztos, az 1 méteres nyomómagasságot megadó sorokat kell kiválasztanunk (lásd.: (1)).
Most válasszuk ki a 3 méteres nyomómagasságot tartalmazó sorokat 1 méteres szívómagasságnál (lásd.: (2))! Nézzük meg a csővezeték- hosszúságokat tartalmazó oszlopokat! Amint látható, nincs 15 méteres csővezeték-hosszúságot tartalmazó oszlop, ezért válasszuk ki a következő leghosszabb csővezeték-hosszúságot, a 20 métert! Eredményként egy valós nyomóteljesítményt kapunk: 2,9 liter/órával (lásd.: (3)). Mivel a paramétereket mind a szívás, mind a nyomás-oldalról a valós teljesítmény hátrányára felkerekítettük, a valós teljesítmény valamivel 3 liter/óra felett lesz, ezért nagyobb lesz a kondenzvíz kiszámolt maximum értékénél. Így az SI 2100-as típust ebben a példában alkalmazhatjuk.
A szerző, Dennis Gitter okleveles közgazdász, három éve a francia kondenzvízszivattyú-gyártó Sauermann cégnél a Kelet-Európáért felelős értékesítési vezető.
Dennis Gitter úr a kelet-európai régióra szakosodott és 11 éven keresztül gyűjtött tapasztalatokat a műszaki értékesítés területén különböző kiváló elektronikai és vízfeldolgozással kapcsolatos termékeket gyártó vállalatnál. „Magyarország szép ország, ahova mind szakmai ügyekben, mind magáncélból mindig nagyon szívesen járok. Az emberek megbabonáztak a kedvességükkel és a büszkeségükkel.”
***
1. ábra. Kazettás szivattyú
2. ábra. Centrifugál szivattyú tartállyal
3. ábra. Minta egy gyártó táblázatra egy szivattyú valós teljesítményének adataival
Dennis Gitter
okleveles közgazdász
A szerzõ egyéb cikkei:
Sauermann Drain Safe Device – egy hasznos kellék nagy tudással
![]() |
Kiadja a Média az épületgépészetért Kft. Szerkesztőség és kiadóhivatal: H-1112 Budapest, Oltvány u. 43. I/2. |
Telefon: +36 (1) 614 5688 E-mail: kiado@magyarinstallateur.hu |
Előfizetésben terjeszti a Magyar Posta Zrt. Hírlap Igazg. Előfizetés és reklamáció: +36 (1) 767-8262 E-mail: hirlapelofizetes@posta.hu |