![]() |
belépés / regisztráció |
2021. március 1. hétfő |
fókuszban
Hogyan állapítsuk meg, mitől nedvesednek a falak vagy penészesedik a lakásunk?
A napokban, mint igazságügyi szakértőt hívtak egy gyönyörű lakáshoz. „Gyere, segíts, mert dől a falból víz, a szakértelmedre lenne szükségünk” – ismételte segélykérő mondatát egy régi barátom.
A nedvesedéshez nem igazán van szükség hőkamerára, gondoltam, de azért biztos, ami biztos, vittem magammal. A hőkamerával együtt vittem egy amilyen kicsi, de olyan drága műszert is, ami megmutatja, hogy az adott hőmérsékletű és páratartalmú térben hány foknál kezd el kicsapódni a levegőből a nedvesség, illetve ha leteszek egy pohár vizet a szobába egy asztalra, mikor kezd el párologni belőle a víz.
A barátom elmondása szerint: „Minden fal vizes. Tegnap nagyon nagy eső volt, gondosan becsuktunk minden ablakot, nehogy beázzunk és nézd, mégis minden fal csupa víz. Mit tegyünk? Biztos kilyukadt valahol a padlófűtés.”
Nem tudom miért, de ha nedvesedésről van szó, mindig, mindenki legelőször a fűtést okolja. Pedig szegény fűtési rendszer nem tudja a falakat vízzel átáztatni, mert ha véletlenül valami csoda folytán kilyukadna, csak egy kis vízfoltocska jelenik meg a lyuk körül. Nem tud falakat átáztatni. Zárt rendszer, nincs vízutánpótlása. Ha egyszer kifolyik belőle a víz, nincs tovább. Mire észrevesszük, a kifolyt fűtési víz már el is párolog. (A fizikus Pascal megállapította, hogy a folyadék összenyomhatatlan, tehát ha a fűtési rendszer lyukad ki, a fűtési rendszeren lévő nyomásmérő is pillanatok alatt a nullánál lyukad ki.)
Nézzük akkor pontról pontra!
A szokásos módszerrel elkezdtem vizsgálni, mi okozhatja barátomnál a falak nedvesedését, de ezek a szokásos módszerek nem mutattak eredményt. Kínomban, mivel a 30 éves tapasztalatommal nem mentem semmire, elkezdtem a hőkamerával megvizsgálni a nedvesedő falakat. Majd, ha már megvettem a másik műszert is, elkezdtem vele játszani, megvizsgáltam, hogy az adott térben hány foknál csapódik ki a levegőből nedvesség és hány foknál kezdene a pohárban a víz párologni. Így meg is lett a megoldás! A kicsi, de méregdrága műszer megkereste az árát.
Hőkamerával megmértem a nedves falak hőmérsékletét (a méréseket nappal végeztem), ami csak 2 °C-kal volt magasabb, mint amikor a levegőben lévő nedvesség már kicsapódik. Este vagy éjszaka a helyiség falai minden további nélkül lehűlhetnek két fokot, és a nedvesség okát máris nem kívül, hanem belül kell keresni. Ugyanúgy, mint amikor egy szemüveggel kintről bemegyünk a lakásba, és a szemüvegünkre azonnal lecsapódik a nedvesség, ezekben a pincehelyiségekben is ez történik. Az éjszaka lehűlő falak miatt a levegőben lévő nedvesség kicsapódik a falakon és mivel a vakolat porózus, ezt a nedvességet magába szívja, majd előbb-utóbb az egész fal vizes, végül penészes lesz.
Persze jön a kérdés, mit kell ilyenkor csinálni? Egyszerű! Sokat kell szellőztetni a helyiséget! Ha napokon keresztül szellőztettünk, és ez sem használ, nincs más hátra, mint szakembert kell hívni.
Sok olcsó megoldás van nedvesedés, penészesedés ellen, de, hogy az adott helyen mit kell alkalmazni, mindenképpen szakemberre kell bízni. Például egy lehetőség: a Thermo-ban (www.thermo.hu) lehet bérelni egy speciális szárítógépet. Be kell tenni a helyiségbe, be kell kapcsolni és naponta 15-20 liter vizet „csavar ki” a falakból.
-LA-
![]() |
Kiadja a Média az épületgépészetért Kft. Szerkesztőség és kiadóhivatal: H-1112 Budapest, Oltvány u. 43. I/2. |
Telefon: +36 (1) 614 5688 E-mail: kiado@magyarinstallateur.hu |
Előfizetésben terjeszti a Magyar Posta Zrt. Hírlap Igazg. Előfizetés és reklamáció: +36 (1) 767-8262 E-mail: hirlapelofizetes@posta.hu |