![]() |
belépés / regisztráció |
2021. március 1. hétfő |
szakmaismeret
Gyűjtőkémények gazdaságos felújítása az új EU rendelet tükrében
A technológia lényege az, hogy a javítandó kéménybe egy lágy kompozit (üvegszál erősítésű műgyanta) tömlőt húznak be, amely gőzzel felfújva felveszi a kémény alakját és a hő hatására visszafordíthatatlanul megkeményedik, így kialakítva egy hő- és korrózióálló, nagy szilárdságú kéménybélés csövet (1. ábra).
2001-ben a Termofor gyűjtőkémények felújítására szolgáló kompozit alapú technológia is megkapta az ÉMI engedélyt. Ezzel a megoldással a nyílt égésterű, átfolyós vízmelegítők egycsatornás gyűjtőkéményekben történő füstgázelvezetését sikeresen oldották meg több tízezer lakásban (2. ábra). Az MSZ 845:2010 szabvány előírásai és a pályázati források elapadása miatt a Termofor gyűjtőkémények felújításai gyakorlatilag megszűntek 2010 után.
A 2010-ben elfogadott új szabvány előírta a gyűjtőkémények felújításakor elszívó ventilátor kötelező alkalmazását. Ez tulajdonképpen megduplázta a felújítással járó költségeket. Ugyanakkor a szabvány foglalkozik már a gyűjtőkémények modern, előre mutató felújítási megoldásaival.
2012-ben megjelent a gyűjtőkémények túlnyomásos, zárt égésterű tüzelőberendezésekhez is alkalmazható kompozit kéménybélés rendszer, amely lehetővé teszi a túlnyomásos (max. 50 Pa) füstgázelvezetést is.
Az idei évben életbe léptetett 813/2013/EU rendelet értelmében csak magas hatásfokú (kondenzációs) gáztüzelő-berendezések építhetők be. Ez alól a szabályozás alól felmentést kapnak a társasházak gyűjtőkéménybe kötött tüzelőberendezései, ahová zárt égésterű berendezések továbbra is megengedettek.
Tehát a társasházak nagy választás előtt állnak a gyűjtőkéményeik felújításakor:
A társasházi Termofor gyűjtőkémények kompozit kéménybélésrendszerrel történő felújítása két módon lehetséges: a kémény felújítása gyűjtőjellegének megtartásával, vagy egyedi füstgázelvezetéssel történő kiváltással. Mindkét megoldás előnye az, hogy minimális bontás mellett olyan megoldást eredményez, ami lehetővé teszi minden típusú gázkészülék csatlakoztatását (3. ábra).
Az érvényben lévő szabályozás továbbra is előírja az elszívó ventilátor alkalmazását a nyílt égésterű berendezések esetében. Ennek figyelembevételével optimálisabb megoldást jelent, ha a gyűjtőkémény kompozit béleléssel történő felújításakor a rákötött összes fűtőberendezést zárt égésterű, modern kazánra cseréljük. Ennek költsége nagyságrendileg azonos az elszívó ventilátor költségével, ami ez esetben elhagyható. Az így megvalósított kéményfelújítás egyben energetikai korszerűsítést is jelent, ami növeli az egyes lakóingatlanok értékét.
Az így felújított lakások:
Az elmúlt két évtizedben sok LAS (kiegyenlített levegő-füstgáz elvezetés koncentrikus kialakítással) rendszert építettek be az új építésű társasházakba, túlnyomó részt száraz üzemi körülményekre, azaz a kondenzációs kazánok füstgázelvezetésére ezek nem alkalmasak. Amennyiben az a cél, hogy ezeket a kéményeket is alkalmassá tegyük nedves üzemmódra, akkor ebben az esetben is a kompozit kéménybélés jelenti a leggazdaságosabb megoldást (4. ábra).
A LAS rendszerű gyűjtőkémények felújítása a béléstestek elhelyezkedése miatt még nehezebb, mint a Termofor gyűjtőkéményeké. Statikailag nem gyengíthető, nem bontható, nem marható, de ugyanakkor ki kell alakítani a szakszerű kondenzátumelvezetést. Ezekre a kihívásokra a legalkalmasabb megoldást is a fenti kompozit kéménybélelési technológia nyújtja.
A gyűjtőkémények kompozit bélésrendszerrel történő felújítása lehetőséget nyújt tehát:
Mindezt kiemelkedő ár-érték aránnyal:
Az Európai Unió döntése az energetikai hatékonysági pályázatokról, miszerint a lakossági programokat támogatni kell, talán adhat egy újabb lendületet az Otthon Melege 2016 pályázatoknak, és elindulhat a több tízezer családot érintő veszélyes és gazdaságtalan gyűjtőkémények és kazánjaik felújítása, amelyhez az egyik legjobb és leggazdaságosabb alternatívát a legismertebb kompozit kéménybélelési technológia, a Furan-Flex alkalmazása jelenti.
***
1. ábra.
2. ábra. Termofor gyűjtőkémény
3. ábra. Zárt égésterű rendszer felújított gyűjtőkéménybe kötve
4. ábra. Koncentrikus LAS rendszer kialakítása kompozit kéménybélés alkalmazásával
Szűcs Balázs
vezető fejlesztő mérnök
Kompozitor Műanyagipari Fejlesztő Kft.
![]() |
Kiadja a Média az épületgépészetért Kft. Szerkesztőség és kiadóhivatal: H-1112 Budapest, Oltvány u. 43. I/2. |
Telefon: +36 (1) 614 5688 E-mail: kiado@magyarinstallateur.hu |
Előfizetésben terjeszti a Magyar Posta Zrt. Hírlap Igazg. Előfizetés és reklamáció: +36 (1) 767-8262 E-mail: hirlapelofizetes@posta.hu |