![]() |
belépés / regisztráció |
2021. március 7. vasárnap |
szakmaismeret
Energiahatékonysági besorolás – értékelés és „kakukktojások”
2016 januárja óta örülhet a lakásszellőztető piac az előírt energiahatékonysági jelöléseknek (gyakran energiahatékonysági címkének is nevezik), amelyek a végfelhasználók számára az energiahatékony termékek átláthatóságát hivatottak növelni. Természetesen a tervezők és szakkivitelezők részéről is elvárás a termékek átláthatósága. De lehetséges-e minden további nélkül a termékek összehasonlítása az energiahatékonysági címke alapján?
Hónapokkal az EU-rendelet bevezetése után érdemes a következő kérdésekkel megvizsgálni a piaci helyzetet:
A következő nézőpontok főként a hővisszanyeréssel rendelkező szellőztető berendezésekre vonatkoznak, ugyanakkor messzemenően átvihetők a hővisszanyerés nélküli szellőztetőkre is (1. ábra).
A gyártóknak egy általános termékinformáció megadási kötelezettségük van, amely minimálisan a termék adatlapjának előállítása, ennek tartalma az EU 1253/2014 rendeletben specifikált. Ezen felül a hővisszanyeréses berendezéseknek rendelkezniük kell energiahatékonysági jelzéssel (címke). Mindkét dokumentumot nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni.
A tervezőknek és szakkivitelezőknek fontos tudniuk, hogy a hővisszanyeréses készülékek technológiájuk szerint mely kategóriába tartoznak. A decentrális (helyiségenkénti), vagy az egész lakást ellátó berendezések nemcsak eltérő termékinformációval rendelkeznek, hanem azok vizsgálati, számítási módszere is különbözik, ami releváns az energiahatékonysági címke szempontjából.
Az energiahatékonysági címkék értékelése a más termékeknél már megismert osztályok szerint történik: A+ és G jelzés között. A címkén megadott hatékonysági osztályra önmagában nem szabad hagyatkozni a számítási tényezők előzetes megismerése nélkül. Mint minden egységesített vizsgálati módszernél, itt is adott egy kis „játéktér”, amelyet a technológiától és gyártótól függően különbözőképpen használnak ki.
A gyakorlatban az energiahatékonysági osztály meghatározásánál részben igen eltérő gyakorlatot követnek a gyártók. A legkitűnőbb esetek talán a decentrális helyiségszellőztetők esetében figyelhetők meg. A címke nélkülitől az azonos termékre A-tól E osztályig hiányosan kiállított adatlapokig minden megtalálható. Mivel a tervező és a kivitelező megbízója felé felelősséggel tartozik, érdemes jobban megvizsgálni ezeket.
A laikusok számára a hatásfok osztály mérési és számítási eljárásának teljes végigkövetése áltálában nem lehetséges, de ez nem is szükséges. Egy termék, illetve technológia összehasonlításához elegendő a szellőzés vezérlési tényezőjére figyelmet fordítani (CTRL), amely a SEC-érték számításánál releváns, és igen nagy befolyása van a kalkulációban. Azonban gyakran a feltüntetett osztály csak további kiegészítők megvásárlásával (pl. szenzorok) realizálható, tehát a szállítási tartalom a fontos. A hővisszanyerés hőmérsékletváltozási foka (eta-t) is lényeges információ. A lakásközponti szellőztetőknél a SEC-érték alapja rendszerint egy mért, korrigálás nélküli hőmérsékletváltozási érték. A közvetlen összehasonlítás itt jól megoldható.
(Képlet)
A decentrális, helyiségenkénti eszközöknél a SEC-érték ezzel szemben korrigált hőmérsékleti változással számol (eta5). Ez többféle specifikus módosítást tartalmaz, amely a decentrális szellőztetők különleges tulajdonságait veszi figyelembe. Legtöbbször a korrigált érték alacsonyabb a nem korrigáltnál, így az energiahatékonyságnál egy gyengébb érték adódik (2. ábra). Egyes gyártók gyakran a jobb érték elérése érdekében a korrigálatlan értékkel számolnak, így hamis a megadott energiahatékonysági adat. Azaz vigyázat, gyakran a termékek összehasonlításánál „az almát a körtével” szituációba kerülhetünk!
1. Központi lakásszellőztető rendszerek – azonos technológiák
Először is a tervezőnek a szükséges, vagy kívánt energiahatékonysági osztályt kell meghatároznia. A termék adatlapja alapján ellenőrizni kell, milyen vezérlési tényezővel éri el a magadott osztályt. 1-es tényezőnél nincs kilátásban további költség kiegészítő tartozék, amennyiben a szállítási egység része egy kezelőelem. Ha a CTRL faktor < 1 a következőkre lehet számítani:
Az egynél kisebb érték esetén tehát többletköltséggel kell számolni, amely gyakran nem csak a szenzorokat jelenti, hanem a fejlettebb vezérléstechnikát és kiegészítő automatikát is. Egyes gyártóknál ez már a termékismertetőkben jelezve van, máshol rejtett költséget jelent. Kétely esetén rá kell kérdezni a gyártónál/forgalmazónál.
2. Decentrális helyiségszellőztetők összehasonlítása – azonos technológiák
Először a termék adatlapján szereplő, alkalmazott hőmérsékletváltozási fokot kell ellenőrizni. Ha a termék adatlapján nincs eta-5 érték feltüntetve, arra lehet számítani, hogy a megadott hatékonysági osztály nem felel meg a szabványnak, és az EU-rendeleteknek. Ebben az esetben óvatosan kell a kiválasztást a tervezőnek elvégeznie, mert egy ilyen termék választása jogos reklamáció kockázatával jár. Másodszor a vezérlési tényezőt kell ellenőrizni. Az előzőekben leírtak itt is érvényesek és azonos a hatásuk az energiacímkére és a többletköltségekre. Ezen felül meg kell vizsgálni a kínált érzékelő megfelelőségét a gyakorlatban, ugyanis a piacon fellelhető megoldások közül előfordul a felhasználó számára teljesen haszontalan is.
3. Különféle technológiák összehasonlítása
A különféle technológiákat használó rendszerek összehasonlítása hasonló kritériumok alapján történik, mint az előzőekben. Kezdésként a hőcserélés hőmérsékletváltozási fokát ellenőrizzük a termék adatlapjából. Második lépésben a vezérlési metódusokat kell számba venni, amely a kívánt, vagy szükséges energiahatékonysági osztály eléréséhez beépítendő, figyelembe véve az extra tartozékok gazdasági vonzatát.
Vakon a termékek energiahatékonysági címkéjére hagyatkozni sem tervezőnek, sem szakkivitelezőnek nem tanácsos. Ahogy mondani szokták „a bizalom jó, az ellenőrzés még jobb”, és mint a leírtak is mutatják, már két tényező összevetésével könnyen elvégezhető a termékek összehasonlítása.
***
1. ábra.
2. ábra.
A+-os hővisszanyerős készülék
Kovács István
okleveles gépészmérnök
Kamleithner Budapest Kft.
A szerzõ egyéb cikkei:
Energiatakarékos és egészséges épületek – hővisszanyerős szellőztetés
A hővisszanyerős szellőztetés integrálása KNX épületautomatizálási rendszerekbe
![]() |
Kiadja a Média az épületgépészetért Kft. Szerkesztőség és kiadóhivatal: H-1112 Budapest, Oltvány u. 43. I/2. |
Telefon: +36 (1) 614 5688 E-mail: kiado@magyarinstallateur.hu |
Előfizetésben terjeszti a Magyar Posta Zrt. Hírlap Igazg. Előfizetés és reklamáció: +36 (1) 767-8262 E-mail: hirlapelofizetes@posta.hu |